آنالیز فنی بازی آرسنال مقابل وستهام - قسمت دوم

آنالیز فنی بازی آرسنال مقابل وستهام - قسمت دوم

مترجم:علی 1480

مقابله وستهم با تاکتیک آرسنال

اگر چه این شکل تهاجمی به آرسنال مزیت برتری در سمت چپ را می داد اما مشکل این روش این هست که بسیار قابل پیش بینی هست و وستهم در ادامه توانست این روش رو از کار بندازد. از اونجایی که آرسنال در سمت چپ و راست خودش چینش کاملا نامتوازنی داشت و در سمت راست بیرین عملا تنها بود عملا آرسنال دیگر نتوانست موقعیت خطرناکی روی دروازه حریف ایجاد کند.


پرس وستهم در نیمه دوم

در نیمه دوم وستهم در پوشش فضاهای خالی بین خط دفاع و خط میانی بسیار بهتر عمل کرد و به همین منظور خط دفاع خودش رو کمی جلوتر کشید. آرسنال در مقابل سعی کرد با توپ های بلند پشت خط دفاع برای اوبامیانگ، ساکا و ویلیان اون ها رو تحت فشار قرار دهد. برای این منظور مثل بازی های قبل ژاکا گزینه ی مناسبی هست. در این بازی هم ژاکا 14 پاس بلند با 75% دقت داشت. اما با تحت فشار قرار دادن ژاکا توسط نفرات خط جلوی وستهم و ضرب توپ بالا یا پایین این پاس ها عملا این روش نتونست موقعیت برجسته ای برای آرسنال ایجاد کند.


ضعف در نفوذ در خط دفاعی

بخش اعظمی از فرم ضعیف آرسنال در خط حمله به خاطر ضعف تیم در نفوذ بود. با توجه به وظایف ژاکا و سبایوس در بخش دفاعی فضای کمی برای آن ها برای نفوذ در میانه زمین وجود داشت. در واقع آرسنال با پاین آمدن درصد تملکش در ابتدای نمیه دوم، وستهم را قادر ساخت که عمق دفاعی خود را کاملا ببندد. که این عمق با شوت از راه دور، پنالتی و به هم ریختن خط دفاعی وستهم مثلا با باز پس گیری بلافاصله توپ می توانست بشکند که البته آرسنال کمتر از این روش ها استفاده کرد.

وقتی سبایوس شروع به نفوذ کرد آرسنال توانست فضایی بین مدافعین وستهم پیدا کند و این تنها نفوذ سبایوس در این منطقه بود که البته با هوش خوب ساکا در زمان تملک توپ همراه شد و پایه‏گذار گل دوم آرسنال گردید.


عدم به کارگیری مناسب از تملک توپ

در تصویر زیر تفاوت ارزش افزوده ی تملک توپ (PVA) بین دو تیم مشاهده می شود. ارزش افزوده تملک توپ میزان افزایش یا کاهش در احتمال تملکی که منجر به گل می شود را بر پایه ی پاس های موفقی که بین بازیکنان یک تیم رد و بدل می شود نشان میدهد. این آمار نشان میدهد که تیم شما در زمان تملک توپ چقدر خطرناک ظاهر می شود.


 در این تصویر دیده می شود که آرسنال عمدتا در طول زمان بازی حاکم میدان بوده است و وستهم تنها در بازه هایی از بازی خطرناک ظاهر شده است. خصوصا در 20 دقیقه اول که تیم میهمان اعتماد به نفس بهتری پیدا کرده است. دو گل آرسنال در دقایق 25 و 86 در بازه هایی به ثمر رسیده است که آرسنال حاکم میدان بوده است اما گل تساوی بخش میشل آنتونیو در دقیقه 45 نیز دقیقا در زمان میدان داری آرسنال در بازی به ثمر رسیده است که نشان از آسیب پذیری تیم آرسنال حتی در زمان حاکمیت میدان است.


Z


تصویر زیر ارزش افزوده تملک تجمعی دو تیم را در طول بازی نشان می دهد. این نمودار نشان می دهد که آرسنال تا زمان گل برتری لاکازت شروع کند و نامناسبی داشته است. با این حال قطعا میکل آرتتا می بایست از نحوه ای که آرسنال بازی را به پایان برد نکات مثبتی از تیم گرفته باشد چرا که گل انکتیا در زمانی به ثمر رسید که آرسنال فشار خود را بالا برده بود و این می تواند نکته ی مثبتی برای تیم باشد. همچنین این نمودار در کنار نمودار قبلی و نمودار ضربات خطرناک دو تیم نشن می دهد که آرسنال علیرغم حاکمیت میدان تعداد ضربات خطرناک کمتری به دروازه حریف زده و به هحریف اجازه داده است که شانس های مسلم بیشتری ایجاد کند که این امر نگران کننده است.


9k=


عملکردهای فردی

در زیر نقشه پاس های بازیکنانی که در ترکیب اولیه حضور داشتند مشاهده می شود که شامل پاس های موفق و ناموفق هر بازیکن است. اگر چه پاس های ما در کانال های کناری بسیار موفق و به نسبت نیز موجب خلق موقعیت شده است اما نبود بازیکن شماره 10 در مرکز زمین همچنان نگران کننده است و شاید بهترین دلیل برای این باشد که چرا باشگاه علاقه مند به جذب حسام عوار است.


Z


در بالا نقشه پاس هایی را می بینیم که موجب ارزش افزوده تملک به ازای هر پاس موفق شده است و همچنین ارزش افزوده تملک هر بازیکن به ازای پاس های موفق وی نیز قابل مشاهده است. این نمودار نشانگر این است که سمت چپ تیم در بازی شنبه شب فعال تر بوده و دو بازیکن از 3 بازیکنی که بهترین آمار ارزش افزوده تملک را دارند در سمت چپ تیم بوده اند که این دو بازیکن مشخصا بوکایو ساکا و پیر امریک اوبامیانگ هستند.


2Q==

ساکا، این محصول برجسته آکادمی آرسنال ستون هر دو گل تیم بود و با پاس های طولی خودش پایه گذار هر دو گل شد. پاس دوم ساکا 7 مدافع وستهم رو از کار انداخت. در شبی که تیم از فقدان عملکرد خوب بازیکنان خودش رنج می برد او باز هم به روند نشان دادن پتانسیل بالای خودش ادامه داد. این امر و شواهد دیگه در این بازی مؤید دیگری بر این مطلب هست که او توانایی تکنیکی لازم به همراه توان حمل توپ و خصوصیات بدنی و هوشی یک ورزشکار رو برای بازی در مرکز میدان رو هم داراست.حالا خوب است که به عملکرد سایر بازیکنان کلیدی تیم در این بازی بپردازیم که اولین آن ها گابریل هست. گابریل یکی دیگه از بازیکنان تاثیرگذار این بازی بود. این بازیکن جدید باز هم یک عملکرد قانع کننده ی دیگر رو در مقابل یک مهاجم سرسخت به نام میشل آنتونیو داشت. پاس های گابریل بهتر شده و این بازیکن برزیلی با پاس های خودش ازش تملک توپ تیم را 11.56% بالا برده است. 16 پاس از 77 پاس موفق گابریل در انتقال توپ به خط دفاع حریف (به میزان حداقل 10 متر) موثر بوده است.


بازیکن موفق بعدی در این بازی دنی سبایوس هست. سبایوس نقشی کلیدی در این بازی داشت. او علاوه بر ارسال پاس گل برای انکتیا یک قطع توپ کلیدی در خط میانی برای جلوگیری از ایجاد خطر احتمالی توسط وستهم داشت. سبایوس 15 پاس رو به جلو در این بازی داشت و 93 پاس موفق رو در این بازی ثبت کرد و 3 پاس او هم به طور سالم به محوطه جریمه وستهم رسید. عملکرد سبایوس در این بازی نشون داد چقدر در این بازی به حضورش احتیاج داشتیم.


حالا نگاهی به بازیکنانی داشته باشیم که عملکرد خوبی نداشتند.


عملکرد کولاسیناچ در این بازی باید مورد توجه قرار بگیرد. این بازیکن بوسنیایی تنها 1 پاس رو به جلو در این بازی داشت و 34 پاس از 54 پاس موفق این بازیکن رو به عقب بود. 


اگر این آمار رو با آمار هفته گذشته تیرنی مقایسه کنیم (هر چند قیاس مع الفارقی هست اما خب باید این آمار همواره پایش بشود) درصد پاس های رو به جلوی کولاسیناچ در مقایسه با تیرنی در مقابل فولهام 37% در مقابل 51% هست. 19 پاس از پاس های رو به عقب کولاسیناچ از نیمه زمین وستهم بوده که میتونه یکی از فاکتورهای عدم اعتماد به نفس یا عدم توانایی او در جلو بردن توپ باشد و به وضوح موجب عملکرد منفی آرسنال در حمله شده.


در دوئل بین آنتونیو و هولدینگ، هولدینگ 1 از 1 نبرد هوایی مقابل آنتونیو را برنده شد اما در زمین تنها 2 از 9 مقابل آنتنیو موفق بود. بخش اعظمی از این آمار به دلیل جاگیری بد هولدینگ در مقابل آنتونیو بود که به آنتونیو اجازه میداد که او را از خود را دور نگه دارد و باعث گل تساوی وستهم نیز شد. هولدینگ باید در جاگیری در مقابل دروازه خودی بهتر عمل میکرد و در جلوی آنتونیو در زمن ارسال پاس عرضی و بین او و دروازه می بود.


6XQg5kZ0PDAAAAABJRU5ErkJggg==


نتایج

آرسنال دو بازی ابتدای فصل را با 100% پیروزی تمام کرد. بازی اول مقابل فولهام بسیار قاطع و بازی دوم مقابل وستهم کند و با خلاقیت کم. آرسنال از نبود نفوذ از عمق زمین رنج برد و در معدود نفوذهای عمقی خود توانست گلزنی کند. این که این بازی در فعالیت آرسنال در نقل و انتقالات تاثیری خواهد گذاشت یا خیر امری است که در دو هفته باقیمانده باید نشست و تماشا کرد. نکته قابل توجه دیگه این بود که آرسنال علیرغم بازی ناامید کننده خصوصا در دقایق 60 تا هفتاد در 10 دقیقه پایانی خیلی بهتر ظاهر شد مسأله ای که آرتتا و برخی هواداران نیز به آن اشاره داشتند که آرسنال در فصول گذشته از این نوع مسابقات امتیاز از دست می داد. و همون طور که آرتتا در مصاحبه بعد بازی گفت گرفتن این سه امتیاز در حالی که پیش فصل اندکی برای تیم ها وجود داشته بسیار حیاتی بود.


در ادامه به چالش های پیش رو پس از این مسابقه می‏پردازیم:1) آرتتا بعد مدت ها با تیمی روبرو شد که با تعداد نفرات بالا و عمقی دفاع می کند و باید دید در ادامه سرمربی آرسنال چگونه با این تاکتیک در این گونه بازی ها برخورد می کند. بازی روز شنبه نشون داد که علیرم فرم خوب تیم آرتتا، آرسنال هنوز مقابل تیم هایی که در عمق به دفاع کردن می پردازند مشکل دارد. امیدواریم که این مشکل قبل از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات حل بشود.


2) ساکا یا میتلندنایز؟ ساکا فصل گذشته مجبور شد بیشتر در پست دفاعی بازی کند و در این بازی نیز در مقابل بوون وظایف دفاعی ای به عهده داشت. با این حال هم در فصل گذشته و هم در این فصل نبوغ خود در امور تهاجمی را به نمایش گذاشته است. پس از نمایش روز شنبه سوالی که ایجاد می شود استفاده از ساکا یا میتلندنایز در ترکیب تیم است. بدیهی است که با توجه به نوع حریف می بایست از دو نفر به صورت چرخشی استفاده نمود.


3) کولاسیناچ به عنوان مدافع در سیستم سه دفاعه نباید بازی کند: کولاسیناچ در زمان حضور آرتتا به عنوان سرمربی نتوانسته خود را ثابت کند. تو دیسیپلین لازم در نقش دفاع جلوزن و مرکزی را ندارد. آرتتا نیز مجبور به استفاده از کولاسیناچ در این بازی شد که او نیز در امور دفاعی ضعیف ظاهر شد و البته نتوانست در سایر وظایف خود برای آزاد کردن فضا برای بازیکنان سمت چپ تیم برای حمله نیز موثر ظاهر شود. نیمه اول بازی نشان داد که حضور تیرنی در سیستم 3-4-3 آرتتا چقدر نقش محوری دارد. هم در انتقال توپ از خط دفاع برای طراحی بازی آرسنال در سمت چپ و تغذیه اوبامیانگ و هم در جایگیری های دفاعی. خبر خوب برای آرتتا بازگشت تیرنی و البته داوید لوئیز است.


4) عدم بهره‏گیری از تملک توپ: دو تیم در این بازی به واقع کیفیت و برتری واضحی در زمان تصاحب توپ نداشتند. اما در زمان بازپس گیری توپ وستهم کمیت و کیفیت بهتری در زمینه شانس های ایجاد شده روی دروازه داشت. وستهم در این بازی 15 شوت داشت که 5 تای اون ها داخل چارچوب بود. این در حالی هست که آرسنال تنها 6 شوت زد که 3 شوت اون در چارچوب بود. از 15 شوت وستهم 20/2 شانس گلزنی ایجاد کرد که بیشترین اون ها توسط آنتونیو (69/1) بود. در مقابل آرسنال شانس گلزنی 01/1 داشت که بیشترین اون ها برای انکتیا با نرخ 52/0 بود.


برای مطالعه قسمت اول کلیک کنید.

لینک کوتاه لینک منبع

Arsenal 2 - 1 West Ham

Emirates - Premier League

شنبه ۲۹ شهریور - ۲۳:۳۰

منوی بازی