آنالیز فنی پیروزی آرسنال مقابل لسترسیتی در جام اتحادیه

آنالیز فنی پیروزی آرسنال مقابل لسترسیتی در جام اتحادیه

مترجم:علی 1327

در دور سوم جام اتحادیه انگلیس تنها دو تیم لیگ برتری به مصاف یکدیگر رفتند. لستر صدرنشین لیگ برتر تا پایان هفته دوم، در خانه میزبان آرسنالی بود که بعد از مدت ها هر دو بازی اول خود در لیگ را پیروز شده بود و همه چیز نوید یک بازی هیجان انگیز داشت، هر چند مشخص بود که هر دو تیم به ستارگان خود در این بازی استراحت خواهند داد.


پس از یک بازی نزدیک، آرسنال به لطف گل بخودی کریستین فوکس و گل دقایق پایانی ادی انکتیا توانست به دور بعدی رقابت ها صعود کند. در ادامه نگاهی دقیق تر به این بازی خواهیم داشت.


آرایش دو تیم


iZcIuUYFlGBYRHVAcMiAhgWUR0wLCKAYRHVAcMiAhgWUR0wLCKAYRHVAcMi+gdedCzkrE6nwxFHHKkY8Y1F9I98BfzI+NzdbuHnAAAAAElFTkSuQmCC


بر روی کاغذ، لستر با سیستم 1-2-4-3 وارد بازی شد. اما تاکتیک آن ها در عمل متفاوت بود. در واقع روباه ها برای اولین بار با سیستم 1-3-2-4 به میدان آمدند. آن ها در دو بازی نخست خود در لیگ برتر 1-4-1-4 بازی کرده بودند. اگر چه در هنگام دفاع آن‏ها به چینشی شبیه آن چه در تصویر بالا مشاهده می‏کنید تبدیل می‏شدند. به بازیکنانی مثل کاگلار سویونچی، تیموتی کاسانه، ویلفرد اندیدی، یوری تیلمانس، هاروی بارنز و جیمی واردی نیز استراحت داده شد. در واقع برندان راجرز 11 تغییر نسبت به ترکیب خود در بازی مقابل برنلی ایجاد کرد.


دنیل آمارتی به اولین بازی خود در ترکیب ثابت لستر در طول دو سال اخیر دست یافت. کایرنان دیوسبری هم اولین بازی خود برای لستر را انجام داد. جیمز مدیسون اولین شروع خود پس از جراحی اخیرش را در پست شماره 10 انجام داد.


از سوی دیگر آرسنال با همان ترکیب 3-4-3 که از شروع فصل به میدان رفته است پا به مسابقه گذاشت. هر چند تغییر زیادی در نفرات داشت. گابریل، ژاکا، اوبامیانگ و لاکازت در لیست آرسنال حاضر نبودند و تنها 4 بازیکن این تیم در ترکیب ثابت بازی مقابل وستهم نیز حاضر بودند.


دفاع پنج نفره لستر


به نوعی، سیستم لستر دقیقا مقابل همان چیزی بود که آرسنال در این فصل انجام داده است. شاید اتخاذ این سیستم به دلیل مقابله با سیستم شناور 3-4-3 آرسنال بود. 


4FrFFXVoJxiEgAAAAASUVORK5CYII=


تبدیل به 5 دفاع با اضافه شدن مارک آلبرایتون و دنیل آمارتی صورت میگرفت. این چینش به این دلیل بود که فضا جلوی دفاع سه نفره نیز پوشش داده شود. مانند تصویر زیر


K9QAPif+bQfwFK2ra3rU9iGwAAAABJRU5ErkJggg==


در این جا دیده می شود که لستر چگونه با 5 دفاع در محوطه جریمه خودی عمق خود را بسته است؛ در حالی که سه مهاجم آرسنال در این فضا پوشش داده شدند. بنابراین لستر سعی می کرد تا آرسنال را از محوطه جریمه خودی دور نگه دارد و هر گونه فضا بین دروازه بان و مهاجمان را از بین ببرد.


پرس لستر از بالا


لسترسیتی مدافعان آرسنال را در زمان تملک توپ و از همان بالای زمین تحت فشار قرار داد.


p02Y2iihoDWUKKZeNYG2JYIvDbOaoQ5SLM9A5elOXQOLVsynlygavk4SwQUd5gb06EQvTTLzDLLpN8B95lzj70HdzYAAAAASUVORK5CYII=


اینجا، چهار بازیکن لستر را در یک سوم هجومی این تیم می بینیم که سعی می کنند گزینه های داوید لوئیز را برای پاس دادن محدود کنند. مارک آلبرایتون سعی می کند مجالی به مدافع برزیلی آرسنال برای تفکر ندهد در حالی که همزه چودری نیز در نزدیکی جو ویلوک ایستاده و کلیچی ایهیناچو نیز در نزدیکی لنو جاگیری کرده است. جیمز مدیسون نیز در آن سوی زمین قابل مشاهده است.


UWUStTeGP9z+QAAMlgPSBhiTVr6eMsXUmOXu6B9Sn6K9dRyxIQAAAABJRU5ErkJggg==


بناراین وقتی لستر می توانست توپ را در یک سوم تهاجمی خود تصاحب کند، مانند تصویر فوق لستر چهار گزینه برای ادامه داشت. این شرایط نیازمند یارگیری نفر به نفر و انرژی زیاد بازیکنان است و لستر اگر می توانست با این شرایط گلزنی کند از این تاکتیک بهره برداری کرده بود. اما وقتی آن ها نتوانستند دروازه آرسنال را تهدید کنند خود این تاکتیک باعث گرفتار شدن آن ها شد چرا که پرس از بالا فضای پشت سر تیم را خالی می کند.


m4f2McRTTRVATdINUI0bOu9S+J8060vmPPU85U9fFKtW9AfeuARtAEZcgAAAAABJRU5ErkJggg==


در این جا لستر شش بازیکن دارد. یعنی کل خط میانی و خط حمله این تیم در این فضای کوچک جمع شده اند و آرسنال تنها 4 بازیکن در مقابل آن ها دارد. واضح است که اگر توپچی ها می توانستند این پرس را بشکنند فضای بسیار خوبی برای رسیدن به دروازه حریف داشتند. اتفاقی که دقیقا رخ داد.


BXwUH0s3XLOJjAAAAAElFTkSuQmCC


آرسنال در این تصویر 3 در مقابل 3 است و دفاع لستر به وضوح به هم ریخته است. فضای بسیار زیادی در کناره ها برای مانور موجود است هر چند در این صحنه ریس نلسون خودخواه بود. اما مشخصا واضح بود که وقتی پرس لستر شکسته شود آن ها بسیار آسیب پذیر خواهند بود.


بازیسازی صبورانه آرسنال


تا به این جای فصل، آرتتا روی صبر و تامل در زمان تصاحب توپ و بازیسازی از خط دفاع تاکید داشته است. در این بازی نیز به همین منوال بود خصوصا در زمان هایی آرسنال مشخصا بازی را آرام می کرد. در حالی که لستر مشتاق بود سریع تر به گل برسد تا دست از پرس بالا بردارد و از به هدر رفتن انرژی بازیکنانش نیز جلوگیری کرده باشد.


4r+gNzO4y83rxiuAAAAABJRU5ErkJggg==


اینجا، آرسنال تملک توپ را با پاس کاری بین مدافعانش حفظ می کند. به طور معمول، آن ها قطعا به دنبال راهی برای پاس رو به جلو هستند. اما اینجا، دنی سبایوس نیز به آن ها ملحق می شود تا یک مثلث بسازند تا توپ به خط هافبک منتقل شود. تنها دو بازیکن لستر در حوالی خط میانی زمین هستند. اما توپچی ها صبورانه در انتظارند تا باقی بازیکنان لستر را نیز جلو بکشد و از دروازه خودشان دور کند. آن ها همین کار را با پاسکاری بین لوئیز، هولدینگ و سبایوس انجام دادند.


1X9LvWKWtlrqXGBwAAAAASUVORK5CYII=


البته بازیکنان برندان راجرز چاره ی دیگری هم نداشتند چرا که در این شرایط نیاز به باز پس گیری توپ داشتند، بنابراین شش بازیکن لستر جلوتر آمدند و همان طور که قابل تصور هم بود فضای خالی ارزشمندی در زمین لستر ایجاد شد. آرسنال هم سریعا این فضا را مورد بهره برداری قرار داد.


8TyBb5HXOtSLHjHFJBnYlWStuKiuG7e1fDrKlbihLGdR9EKVlkH3GMuPuS+sP+hvhCF7Ukf858gAAAABJRU5ErkJggg==


نیکلاس پپه در اینجا به راحتی توپ را به هکتور بیرین تازه نفس داد و این در حالی بود که همزه چودری تنها بازیکن خط میانی لستر است که در این قاب دیده می شود. با این حال بین او و خط دفاعی لستر هم فضای بسیار زیادی وجود دارد. 


BvgyLIvJIY+qSp82htwy5hRg6xp5sjXmQZ9poop14Pd5BlstuM2vGUL06a9INnslljTrONavOdslzWnGG3t4WA88CWVcVmvfNHur3+B+aXr83DbJsGAAAAAElFTkSuQmCC


وقتی بیرین وارد محوطه جریمه می شود به هم ریختگی دفاع لستر مشهود است. هیچ بازیکنی از تیم میزبان نزدیک به شش قدم نیست. بنابراین بیرین سعی می کند توپ را به انکتیا بسپارد که اگر چه او نتوانست اولین نفر به توپ برسد اما توانست در ادامه تیر خلاص را برای آرسنال بزند.


نتیجه


لستر در ابتدای مسابقه شانس های خوبی داشت. آرسنال اما در انتها خیلی راحت تر به پیروزی رسید. سیستم میکل آرتتا فعلا تیمش را بدون شکست به جلو رانده است و این در حالی است که آرسنال در چهار مسابقه خود تا به اینجای فصل تنها 2 گل دریافت کرده است. برای روباه ها، این شکست، فاجعه تلقی نمی شود. آن ها با تیم دوم خود بازی کردند و برنامه بازی های آن ها در هفته های آینده بسیار فشرده خواهد بود.


نتیجه خوب دیگر به همراه یک عملکرد خوب برای آرسنال ثبت شد تا آرسنال شروع خوب خود در این فصل را ادامه دهد و در انتظار بازی دوشنبه شب مقابل لیورپول بنشیند.

لینک کوتاه لینک منبع

Leicester City 0 - 2 Arsenal

King Power - Carabao Cup

چهارشنبه ۲ مهر - ۲۲:۱۵

منوی بازی