تاثیر آرتتا در آرسنال مثل تاثیر کلوپ در لیورپول است

تاثیر آرتتا در آرسنال مثل تاثیر کلوپ در لیورپول است

مترجم:Moshtagh Laghaei 141

شاگردان آرتتا با شکست چلسی در فینال جام حذفی و قهرمانی در این رقابت‌ها آرسنال را به رکورد 14 قهرمانی در جام حذفی رساندند. آرسنال با این قهرمانی مستقیما وارد لیگ اروپای فصل بعد شد. آرتتا در اولین تجربه مربیگری خود توانست اولین جام خود را بدست آورد. با این حال در لیگ جزیره موفق نبود. او قبلا سرمربی هیچ تیمی نبوده و این اولین تجربه اوست. آرتتا قبل از فینال جام حذفی گفته بود که قهرمانی در جام حذفی و تمام کردن فصل در رتبه هشتم جدول اصلا برای باشگاه بزرگی مثل آرسنال کافی نیست.


همه می دانند که آرتتا می خواهد فاصله آرسنال را با منچسترسیتی و لیورپول که فاصله خیلی زیادی با بقیه تیم های لیگ دارند، کاهش دهد. آرتتا قطعا می داند که وقتی یورگن کلوپ به لیورپول آمد، آنها وضعیتی مثل وضعیت فعلی آرسنال داشتند. لیورپول در اواسط جدول لیگ بود و تلاش می کرد که خود را بالا بکشد. در مدت 5 سال لیورپول توانست به یکی از قدرتمندترین تیم های اروپا تبدیل شود. آنها سال 2019 برای ششمین بار قهرمان چمپیونزلیگ شدند و در این فصل بعد از 30سال جام قهرمانی لیگ جزیره را بالای سر بردند.


کئون طبق تجربه خودش می گوید که آرسنال می تواند فاصله خود را با صدر جدول کم کند. کئون خودش سال 1993 در زمانی که جورج گراهام هدایت توپچی‌ها را بر عهده داشت برای بار دوم به آرسنال آمد. در آن زمان آرسنال برای بالا کشیدن خود و جام گرفتن خیلی تلاش می کرد. آرسنال زمان زیادی در اوایل دهه 90 صرف کرد و بعد از آمدن ونگر بالاخره در سال 1998 توانست قهرمان لیگ جزیره شود. کئون در مصاحبه با وبسایت football.london می گوید:


شنیدیم که یورگن کلوپ زمانی که به لیورپول رفت و توانست با بازیکنانی که دارد جام بگیرد، درباره تاریخ لیورپول صحبت کرد. آرسنال هم با آنها تفاوتی ندارد. با قهرمانی در جام حذفی وارد رقابت شده ایم. تفاوت در این است که با داشتن ثبات می توان قهرمان لیگ جزیره شد. برای قهرمانی در جام حذفی فقط باید 6 بازی را برد البته باید بهترین تیم ها را شکست داد. پنج قهرمان اخیر هم همین کار را کردند.


آرسنال تاریخ بزرگی داشته و همیشه سطح انتظارات از این تیم بالاست. لحظه ای که وارد باشگاه شدم، عکس های تیم گویای همه چیزی بود. من به اینجا آمدم که جام ببرم. مدتی بود که آرسنال از قهرمانی دور بود اما با قهرمانی در جام حذفی دوباره وارد روند جام گرفتن شد. شاید این قهرمانی شروعی برای آرتتا باشد تا بتواند در لیگ جزیره قهرمانی زیادی کسب کند.


همین الان هم قهرمانی در جام حذفی به آرسنال کمک کرده تا کاپیتان تیم یعنی اوبامیانگ به پروژه آرتتا باور پیدا کند و به امضا قراردادی جدید با توپچی‌ها نزدیک شود. آرتتا امیدوار است که بتواند با خرید یک مدافع میانی و چند هافبک ترکیب خود را تقویت کند. البته فعلا آرسنال توانسته ویلیان را به خدمت بگیرد. کئون معتقد است حالا که آرتتا قهرمان جام حذفی شده، بازیکنان بیشتری خواهان آمدن به آرسنال خواهند شد. کئون ادامه می دهد:


یک تیم با جام گرفتن نشان می دهد وقتی که همه چیز خوب پیش می رود این تلنگر ایجاد می شود که این تیم به اندازه کافی خوب هست که تیم های بزرگ لیگ را شکست دهد. هر تیمی می خواهد که قهرمان لیگ جزیره شود و در چهار تیم اول این لیگ باشد. آرتتا هم همین هدف بزرگ را دارد و البته شروع خیلی خوبی داشت که اعتماد به نفس او را بالا برده چون او یک مربی تازه کار است اما بعد از این قهرمانی دیگر تازه کار به حساب نمی آید. این موفقیت همه را با او همراه می کند. وقتی کسی چیزی برنده می شود همه به او گوش می دهند.


می توان بهترین ایده‌ها را مطرح کرد اما این کافی نیست و باید بتوان این ایده‌ها را پیاده کرد. از زمان قرنطینه تا به حال، آرسنال این کار را به خوبی انجام داد. مسئله مهم این است که اعضای تیم به این درک برسد که به برای جام گرفتن به اندازه کافی خوب هستند. برای قهرمانی در لیگ جزیره باید ثبات ما بیشتر از چیزی که الان هست، باشد. این قدم بعدی برای آرتتا خواهد بود اما خوب است که بازیکنان هم بفهمند توانایی جام گرفتن را دارند. شکست دادن تیم خیلی خوب چلسی بخشی از همین روند بود. البته آرتتا و باشگاه آرسنال همچنان در حال بازسازی تیم هستند.

لینک کوتاه لینک منبع