طرح لیگ قهرمانان، رقابت کسب سهمیه در انگلیس را منتفی می کند

طرح لیگ قهرمانان، رقابت کسب سهمیه در انگلیس را منتفی می کند

مترجم:Moshtagh Laghaei 309

یوفا طرحی برای محدود کردن تیم هایی که سهمیه لیگ قهرمانان را کسب می کنند، داده که در فدراسیون فوتبال مطرح شده و ممکن است به رقابت کسب سهمیه در لیگ جزیره خاتمه دهد. در لیگ جزیره تا به حال شاهد رقابت بسیار جذابی برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان و لیگ اروپا بوده ایم. با این حال چنین طرحی می تواند رقابت بین تیم های بزرگ انگلیس، معروف به شش تیم بزرگ را تهدید کند و آنها به هر تیمی غیر از این گروه فرصت برای کسب سهمیه نخواهند داد. گفته می شود که آنیلی مدیر باشگاه یوونتوس با این طرح به شدت مخالف است.


در سال 2024 برای تعیین تیم های راه یافته به لیگ قهرمانان 25-2024 این طرح اجرا خواهد شد. سهمیه لیگ قهرمانان بر اساس رنکینگ یوفا از فصل 21-2020 تا 24-2023 تعیین می شود. تیم هایی که جزو 6 تیم بزرگ انگلیس نیستند، برای راهیابی به لیگ قهرمانان باید یا قهرمان لیگ جزیره شده یا به نیمه نهایی لیگ اروپا صعود کنند. 


به نظر می آید که بعضی از باشگاه ها معتقد هستند که عملکرد قبلی تیم ها در لیگ قهرمانان به جای رنکینگ فیفا باید ملاک اصلی باشد. با این احتساب، شانس تیم هایی مثل رم و آژاکس برای راهیابی به لیگ قهرمانان زیاد خواهد بود چون این دو تیم به نیمه نهایی لیگ اروپا رسیده اند و ممکن است در سال های بعد، نتوانند این کار را انجام دهند.


آنیلی ماه مارس در مصاحبه ای از او پرسیده شد آیا آتالانتا حق دارد که در رقابت های امسال باشد، او رم را مثال زد و گفت: "بدون هیچ تاریخچه بین المللی و فقط به خاطر عملکرد خوب در یک فصل وارد رقابت ها شده اند."


اگر این طرح در همین فصل اجرا شود، ضربه بزرگی به تیم هایی مثل لستر، ولورهمپتون و شفیلد یونایتد خواهد زد چون آنها با تیم های بزرگ تری مثل تاتنهام، یونایتد و چلسی برای کسب سهمیه رقابت کرده اند. برای لیگ اروپا هم طرح هایی داده شده که از سال 2024 طبق الگوی لیگ قهرمانان پیش خواهد رفت. تیم های بیشتری می توانند با  داشتن جایگاه مناسب در لیگ یا حضور در نیمه نهایی لیگ کنفراس اروپا، به این مسابقات راه پیدا کنند. در ادامه این گزارش آمده است: "فدراسیون فوتبال با همه سهامداران همکاری خواهد کرد تا به یک وضعیت قابل قبول برسند."

لینک کوتاه لینک منبع