قوانین جدید یوفا در رابطه با ضربات پنالتی

قوانین جدید یوفا در رابطه با ضربات پنالتی

مترجم:Moshtagh Laghaei 182

آرسنال بعد از اینکه نتوانست از طریق لیگ جزیره سهمیه لیگ اروپا را بگیرد، با شکست چلسی در فینال جام حذفی توانست مستقیما وارد لیگ اروپا شود. تاتنهام باید حریف خود در پلی آف را شکست دهد تا سهمیه لیگ اروپا را بدست آورد. چلسی هم که در پایان فصل در رتبه چهارم جدول قرار گرفت راهی لیگ قهرمانان شد. 


لیگ قهرمانان فصل 20-2019 در پایان همین هفته از سرگرفته خواهد شد که در همین راستا یوفا تغییرات اعمال شده روی قوانین رقابت‌ها را اعلام کرد که از آخر همین هفته اعمال خواهند شد. این تغییرات با تایید اتحادیه بین‌المللی فوتبال در روز یکم ژوئن 2020 که شروع رسمی فصل 21-2020 بود، رسمی شد اما به خاطر بحران کرونا به تعویق افتاد. این تغییرات برای رقابت های باقی مانده فصل 20-2019 از جمله لیگ قهرمانان، لیگ اروپا، لیگ قهرمانان بانوان و لیگ جوانان اروپا همچنین بازی های پلی آف برای فصل 21-2020 توسط یوفا تصویب شد. 


یکی از این تغییرات در ضربات پنالتی است. در قانون جدید پنالتی اگر پاهای دروازه‌بان در موقع پنالتی جلوتر از خط دروازه باشد و توپ به اوت برود یا به تیر دروازه بخورد دروازه‌بان جریمه نخواهد شد مگر اینکه جلو بودن او روی ضربه زننده پنالتی تاثیر مستقیم بگذارد. در خطای اول دروازه‌بان جریمه نمی شود اما اگر باز هم این کار را تکرار کند با کارت زرد جریمه خواهد شد. همچنین در صورتی که دروازه‌بان و بازیکنی که پنالتی می گیرد، همزمان به هم برخورد کنند، بازیکن جریمه خواهد شد. روبرتو روزتی مدیر ارشد داوری یوفا می گوید:


به طور کلی، در قوانین بازی فقط چند تغییر جزئی داده شده. اگر حین پنالتی پای دروازه‌بان از خط جلو باشد و ضربه پنالتی را مهار کند جریمه نخواهد شد اما اگر این کار را تکرار کند جریمه می شود. جلو بودن پای دروازه‌بان‌ها از خط در حین پنالتی در اکثر مواقع به خاطر پیش بینی غلط دروازه‌بان‌ها از زمان شوت زدن پنالتی زن است و حالا کوچکترین خطا ها با کمک VAR بیشتر قابل شناسایی هستند.


به غیر از این قانون، تغییر دیگری که در قانون پنالتی داده شده در مواقع پنالتی های بعد از 120 دقیقه بازی است. از این به بعد در بازی‌هایی که در نهایت کار به ضربات پنالتی کشیده می شود، تمام کارت زردهایی که داور در طول 120 دقیقه به بازیکنان داده در زمان پنالتی‌ها اعمال نمی شوند. این قانون شاید به درد بازیکنان نخورد اما خیلی به نفع دروازه‌بان‌ها خواهد بود چون آنها در حین پنالتی‌ها بیشتر زیر ذره بین هستند. روزتی در این باره می گوید:


با توجه به اتحادیه بین‌المللی فوتبال و قوانین بازی فوتبال، ضربات پنالتی جزو بازی محسوب نمی شوند و فقط برای تعیین برنده بازی استفاده می شوند. در حال حاضر اگر دروازه‌بانی در طول 120 دقیقه بازی کارت زرد گرفته باشد و در ضربات پنالتی پاهایش از خط جلو باشد جریمه خواهد شد و در نتیجه اخراج می شود. این موضوع بیشتر به خاطر VAR اتفاق می افتد و دروازه‌بان‌ها ممکن است بیشتر از بقیه بازیکنان اخراج شوند. ما معتقدیم که این تغییر خیلی خوب و مهم است.

لینک کوتاه لینک منبع