کنفرانس مطبوعاتی آرتتا قبل از بازی با شفیلدیونایتد

کنفرانس مطبوعاتی آرتتا قبل از بازی با شفیلدیونایتد

مترجم:Moshtagh Laghaei 115

درباره قهرمانی لیورپول چه نظری دارید؟


در چند فصل گذشته به عنوان یک تیم و باشگاه خیلی عالی بوده اند. فکر می کنم که مسیر مشخصی را برای باشگاه خود به وجود آورده اند که توانسته اند آن را به هواداران منتقل کنند تا به تیم باور داشته باشند. فلسفه مشخصی در نحوه و رویکرد بازی خود دارند همچنین بازیکنان خوبی خریده اند. از کادر باشگاه  تا مربی و بازیکنانی که دارند همگی همانطور که باشگاه می خواهد کار می کنند. به آنها تبریک می گویم.


آیا از لیورپول برای چیزی که می خواهید به آن برسید الهام می گیرید؟


بله چون به مدت چهار سال در وضعیت دشواری بودند و تصمیمات بسیار خوبی گرفتند. بعضی از تصمیماتشان سخت و بعضی دیگر ناخوشایند بود اما تصمیمات درستی بودند. آنها در هدفشان استوار هستند و در هر بازی با ذهنیت برد به میدان می روند.


قهرمانی در جام حذفی چه ارزشی برای بازیکنان دارد؟


خیلی هیجان داریم. این مسابقات با اسم آرسنال همراه است چون ما رکورددار قهرمانی این مسابقات هستیم. بازیکنان از داشتن فرصت برای رفتن به ومبلی حتی اگر بدون هوادار باشد، هیجان دارند. موقعیت ویژه ای است بنابراین سخت تلاش می کنیم. قطعا با حریف سختی رو به رو هستیم اما بچه ها هیجان دارند.


به یاد دارید که چقدر قهرمانی در سال 2014 هیجان انگیز بود؟


بله. چون 10 سال بود که زیر نظر آرسن قهرمان نشده بودیم و می دانستیم که این فرصت را داریم تا قهرمان شویم پس از این فرصت استفاده کردیم. ما ایمان داشتیم که قهرمان می شویم و می خواستیم لحظه ای خاص درست کنیم. فکر می کنم آن قهرمانی بستری برای موفقیت های بعدی در چند سال بعد بود.


چه چیزی در بازی شفیلدیونایتد بیشتر برای شما جذابیت دارد؟


نحوه و رویکرد بازی آنها بسیار شفاف است. برنامه و روش مشخصی دارند همچنین مربی آنها به خوبی مشخص کرده که بازیکنانش چگونه بازی کنند. سال قبل خیلی خوب کار کردند. امسال هم همینطور، می بینید که الان کجا هستند.
 


ترکیب تیم را چگونه برای لیگ و جام حذفی مدیریت می کنید؟


بدشانس بوده ایم چون در چند هفته های گذشته مصدومیت های زیادی داشتیم. بازیکنان باید استراحت کنند چون هر سه روز یک بار بازی می کنند همچنین هوا بسیار گرم است و شرایط سخت‌تر و سخت‌تر می شود. از بعضی بازیکنانی که در بازی قبل بودند استفاده می کنیم اما به بعضی از آنها هم باید استراحت بدهیم و از بازیکنان دیگری استفاده کنیم. باید ترکیب را به بهترین نحو مدیریت کنم چون چهارشنبه و شنبه بعد از آن همچنین چهارشنبه بعد هم باید بازی کنیم. بازیکنان هنوز در بهترین شرایط آمادگی نیستند.


نبودن هوادار در بازی ها رسیدن به ومبلی را بی ارزش می کند یا همچنان هیجان دارد؟


به نظرم داشتن فرصت برای رفتن به ومبلی همیشه هیجان انگیز خواهد بود. خود بازی مهم است اما شرایط بازی، آن را خاص می کند که این شرایط حضور مردم است. لذت بازی مهم است چون تیم ها از هوادارها انرژی و انگیزه می گیرند و در زمین بازی آن را حس می کنند. بدون حضور هوادارها بازی ها مثل قبل نخواهد بود.


آرسنال و جام حذفی ارتباط خیلی قوی دارند. درست است؟


قطعا. انجام کاری که در چند سال قبل کردیم [3 قهرمانی جام حذفی در 4 سال] بسیار قابل توجه و سخت است چون باید بازی های زیادی انجام می دادیم و شرایط سختی را پشت سر می گذاشتیم. مدیریت بازی در چنین مواقعی خیلی مهم است و باید بدانیم که در90 دقیقه بازی، وقت اضافه و گاهی اوقات مواقع پنالتی چگونه بازی را مدیریت کنیم چون فوتبال و این رقابت ها یک بازی فکری هستند.


به نظر شما اگر دو هفته دیگر صبر می کردیم، هواداران می توانستند وارد ورزشگاه شوند؟


نه. فکر نمی کنم هیچ ضمانتی برای حضور هواداران تا چند هفته آینده وجود داشته باشد. بنظرم لیگ جزیره به اندازه کافی برای ایجاد یک محیط امن برای بازیکنان و اعضای تیم ها صبر کرده اند. البته شرایط کم کم پیشرفت هم خواهد کرد. با این اوصاف در این صنعت نمی توانید هفت ماه صبر کنید. زندگی افراد زیادی به آن وابسته است. بنظرم [فدراسیون های فوتبال و فیفا] کار درستی کردند. [این شرایط] ایده ال نیست اما بهتر از چیزی است که دو ماه قبل داشتیم بنابراین با آن کنار خواهیم آمد. دنیا در حال تغییر است و ما هم در این موضوع استثنا نیستیم. باید [با شرایط] کنار بیاییم. البته می دانیم که استادیوم های فوتبال به مردم و جو حضور آنها همچنین انرژی که به وجود می آورند نیاز دارند. بدون هواداران فوتبال مثل قبل نخواهد بود.


بازیکنان جوان زیادی دارید. خیلی عالی نیستند اما در حال پیشرفت هستید. نظرتان را در این باره بگویید.


به همه استعدادهای جوانی که در تیم داریم ایمان دارم اما به ثبات و بستری مناسب برای آنها احتیاج داریم تا بتوانند به درستی، در زمان مناسب و فشار مناسب پیشرفت کنند. این کار روند خاص خود را دارد. اگر سرعت این روند را زیاد کنید به احتمال زیاد بازیکنان از پا در می آیند. نباید چنین کاری بکنیم. بازیکنان جوان زیادی داریم که در حال حاضر بیش از اندازه ای که باید، بازی می کنند اما در شرایط سخت شخصیت و بلوغ خوبی نشان داده اند که برای کسب تجربه آنها عالی است. البته به بازیکنان دیگری برای حمایت درست از آنها نیاز داریم. به دنبال چنین تعادلی در بازیکنان هستیم تا رقابت بیشتری در تیم ایجاد کنیم. با این اوصاف برای آینده ای که پیش روی ما است هیجان زده هستم.


افراد زیادی هم به عنوان بازیکن و هم مربی با یک تیم قهرمان جام حذفی نشده اند. نظر شما چیست؟


سعی می کنم به بازیکنانم بفهمانم که چقدر زیبا خواهد بود. خیلی از بازیکنان تجربه بازی در ومبلی را ندارند و باید آنها را قانع کنم که ارزش دارد سه روز بعد از بازی با ساتهمپتون دوباره تلاش کنند. مطمئنم که آنها برای بازی در ومبلی انگیزه دارند. پاداش آن [تلاش ها] خیلی خوب است پس برایش تلاش خواهیم کرد.


اخبار جدیدی از تیم وجود ندارد؟


نه اخبار جدید نیست.


آیا اخبار گندوزی درست است؟


همانطور که دیروز در کنفرانس خبری گفتم، هر مشکل داخلی که داشته باشیم، خودم خصوصی آن را حل می کنم. به هیچ عنوان این مشکلات را عمومی نمی کنم.


آیا گندوزی فصل بعد در آرسنال خواهد بود؟


روی همه بازیکنانی که در تیم هستند، حساب می کنم. اگر می خواهند که همراه من در تیم باشند، از آنها به گرمی استقبال می کنم. طرز فکر من همیشه این‌گونه بوده که برای این اینجا هستم تا به همه آنها کمک کنم که هم فردی و هم گروهی پیشرفت کنند؛ این شغل من در این جاست.
 


آیا نگران آمادگی بلرین هستید؟


او در فصل گذشت مصدومیت های زیادی داشته که باعث شده نتواند در تمرینات و بازی هایی که می کند ثبات داشته باشد. قطعا وقتی چنین شرایطی به وجود می آید، سطح ثبات بازیکن پایین می آید. با این حال تلاشی که او می کند و تعهدی که به باشگاه دارد همیشه در بالاترین سطح خود بوده است. قطعا عملکردش می تواند بهتر شود و برای آن سخت تلاش می کند. ما اینجاییم تا به او کمک کنیم.


بدون حضور هواداران در بازی با ساوتهمپتون مشخص بود که گرانیت ژاکا حرف زیادی برای گفتن دارد. آیا او همچنان یک رهبر است؟


بله. او یک رهبر ذاتی است. او بازیکنی است که همیشه تعهد او کامل و صد درصدی بوده و نه تنها به خودش بلکه برای کمک به هم تیم هایش در هر زمانی تعهد دارد. خوشحالم که می توانید صدای [رهبری] او را بیشتر بشنوید.


آیا ممکن است که ژاکا باز هم کاپیتان شود؟


امیدوارم که 24 کاپیتان داشته باشم که بخواهند رهبر تیم باشند. فقط یک راه برای کاپیتان شدن وجود ندارد. راه های مختلفی برای اینکار هست. [برای کاپیتان شدن] بازیکن باید خودش باشد، خودش را نشان بدهد، با انگیزه بازی کند و برای هم تیمی هایش الگو باشد. از نظر من معنی رهبری این است.
 

لینک کوتاه لینک منبع